David Guetta feat. Sia - Titanium: nenechat se nikdy zlomit

24.07.2023

Nejsem velkým příznivcem tvorby francouzského DJe a producenta Davida Guetty ani taneční hudby jako takové. Singl Titanium s emotivními vokály Sii však zcela podmanivou formou zpracovává natolik esenciální poselství, že si mě získal hned po svém uvedení v roce 2011. A i po dvanácti letech mi jeho poslech dokáže přivodit husí kůži.

Pro Siu jako interpretku (přečtěte si o jejím pozdějším hitu Chandelier) byl song Titanium naprosto zlomový. V době jeho vydání už za sebou australská umělkyně sice měla pět řadových alb, ta však oslovovala spíše posluchače indie scény než početné masy.

Po desce We Are Born z roku 2010 chtěla sólovou kariéru vzdát a věnovat se naplno psaní písní pro jiné zpěvačky - za plody její práce sklízely ovace Rihanna, Beyoncé, Christina Aguilera a další. Také na skladbě Titanium se autorsky podílela a nazpívala vokály do demoverze, kterou posléze David Guetta s nabídkou spolupráce zasílal jejím věhlasnějším kolegyním.

Písničku o vnitřní síle ukryté v každém z nás měla původně zpívat Alicia Keys, nabídnuta byla také Mary J. Blige - nahrávka s jejím hlasem dokonce unikla na internet. Guetta zatoužil mít ve skladbě i Katy Perry, která zrovna zažívala časy své největší slávy, popová hvězda ho však odmítla. Podle zákulisních zdrojů nechtěla mít v repertoáru další song na způsob Firework.

Siiny vokály tedy nakonec v nahrávce zůstaly. Guetta samozřejmě s odstupem času tvrdil, že její podání bylo natolik strhující, že už nechtěl nic měnit. Katy Perry zase uvedla, že to ona ho přesvědčila, aby v písni ponechal rodačku z Adelaide. Zda to byl ale skutečně záměr, nebo se Siina interpretace stala nečekaným trumfem vzniklým "z nouze", už ale ví jen pár vyvolených.

Dokonce i sama zpěvačka se nechala slyšet, že do poslední chvíle nevěděla o tom, že singl vyjde s jejím hlasovým příspěvkem. "Byla jsem tehdy opravdu naštvaná, protože jsem právě odešla do pěveckého důchodu, chtěla jsem být už jen popovou autorkou, ne interpretkou," prohlásila.

Jisté je, že kombinace výbušného hudebního podkladu, naléhavého textu a vypjatého vokálního výkonu Sii zafungovala na plné čáře. V Británii se Titanium stalo číslem jedna hitparády, v USA zabodovalo na sedmé příčce a v top desítce rádiového éteru figurovala píseň také u nás.

"Sestřelil jsi mě, ale já nespadnu, jsem z titanu," zní z jednoho z nejzásadnějších hitů obou zúčastněných, v němž spoluautorka dále zpívá, že je "neprůstřelná".

Kdo z nás někdy tohle necítil? Kdo neměl občas vztek na to, že některé věci nevyšly, jak měly, na okolnosti, které jsme nemohli nijak ovlivnit, nebo na to, že nás zranil člověk, od kterého bychom to nejméně čekali?

Někdy máme chuť všechno vzdát, ale právě ve chvílích, kdy se cítíme být na dně, v sobě dokážeme najít tu největší sílu, takovou, o které jsme ani netušili, že ji v sobě máme. Vždyť právě schopnost znovu vstát a bojovat další bitvu s nejistým výsledkem je často tím faktorem, který v životě odděluje úspěšné jedince od těch, kteří jen věčně žehrají na nepřízeň osudu.

Skladba Titanium se pro svou neutuchající popularitu (videoklip v hlavní roli s chlapcem s nadpřirozenými schopnostmi má dnes na YouTube více než 1,7 miliardy přehrání) stala také předmětem mnoha předělávek, a to i v různých talentových soutěžích.

Ze všech verzí mimo originálu mi však v paměti utkvěla jen jedna, a to hlavně kvůli jejímu příběhu, ze kterého mrazí.

V roce 2012 song nazpívala a na svůj YouTube kanál umístila mladá, tou dobou teprve osmnáctiletá zpěvačka Christina Grimmie. S pěvecky náročnou písničkou se popasovala výborně, s nasazením, dynamikou i srdcervoucím prožitkem.

O čtyři roky později se tato nahrávka začala hojně šířit internetem. V té době totiž byla talentovaná interpretka na svém koncertě v Orlandu jedním vyšinutým fanouškem... zastřelena. 

text: Josef Martínek, foto: EMI

Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.

Nejnovější články na blogu


Rok 2023 byl z hudebního hlediska bohatý hlavně na výjimečné koncertní události. Ve výročním přehledu jsem se proto rozhodl tentokrát zaměřit právě na ně. Všechny vybrané akce patřily k těm, na které by byla škoda do budoucna zapomenout. Seřadil jsem je podle data konání chronologicky.

Na tomto blogu věnovaném mým hudebním srdcovkám obvykle ze zásady nepíšu o písních mladších než jeden rok. Za tak krátkou dobu totiž většinou nelze vyhodnotit, zda je přízeň k dané skladbě pouze sezónní záležitostí, nebo dlouhodobým jevem. V případě Stále věřím od Marka Ztraceného ale udělám výjimku.

Nejsem velkým příznivcem tvorby francouzského DJe a producenta Davida Guetty ani taneční hudby jako takové. Singl Titanium s emotivními vokály Sii však zcela podmanivou formou zpracovává natolik esenciální poselství, že si mě získal hned po svém uvedení v roce 2011. A i po dvanácti letech mi jeho poslech dokáže přivodit husí kůži.