„Umírám s každým krokem, ale nedívám se zpátky“. Chytrý hit Robyn nepotřeboval refrén

08.11.2020

Nostalgie. Řekl bych, že tato emoce se zákonitě zrcadlí v playlistech každého, komu už není "náct". Právě léta dospívání jsou období, kdy člověk hudbu vnímá hodně intenzivně, definuje si svůj vkus. Ten se sice s věkem vyvíjí, na oblíbené songy z časů raného mládí ale málokdo zanevře. Je to jako s onou první láskou, na kterou se nezapomíná.

Letos v létě jsem na internetu narazil na článek, který informoval o tom, že uplynulo už třináct let od okamžiku, kdy se píseň With Every Heartbeat švédské zpěvačky Robyn a producenta Kleerupa stala číslem jedna britské singlové hitparády. Vážně to tak letí?

2007 byl rok, kdy jsem naplno propadl světu hudby. Do té doby jsem byl spíše její příležitostný konzument, což se změnilo, když jsme doma poprvé naladili Óčko. Hodiny a hodiny jsem proseděl před televizí a díval se na klipy. Ve vysílání často běžel i ten k With Every Heartbeat.

Tehdy, pohledem šestnáctiletého kluka, pro mě byl pop vlastně cokoliv - od Rihanny klidně až po Linkin Park. Pop, s jakým přišla Robyn, však nedělal nikdo jiný.

With Every Heartbeat je píseň, která vlastně nemá žádný refrén. Je taneční, elektropopová, ale významnou roli v ní hrají také smyčce. Cítím z ní cosi andersenovsky pohádkového, protože za libými zvuky a barevným vizuálem se skrývá spousta hořkosti a bolesti.

"Pořád umírám s každým krokem, který udělám, ale nedívám se zpátky," zpívá Robyn, zatímco se ve videu zoufale snaží uniknout před padajícími kostkami. Mnohokrát se zachrání, ale nakonec ji její neodvratný osud stejně dostihne.

Pro kariéru Robyn byla tato skladba přelomová. Stala se hlavním singlem reedice její čtvrté řadovky, která původně vyšla ve Švédsku už v roce 2005. Aby mohla vydat desku s jednoduchým názvem Robyn, založila si zpěvačka vlastní nahrávací společnost Konnichiwa Records. Se svým předešlým vydavatelstvím se totiž na dalším směřování neshodla.

Teprve o dva roky později si nahrávky díky With Every Heartbeat všiml i zbytek světa. A v roce 2010, podpořená tímto úspěchem, vydala Robyn svůj mistrovský kousek - trilogii Body Talk. Krystalicky popová kolekce, plná chytrých hitovek, patří k mým nejoblíbenějším albům vůbec.

Na další plnohodnotnou studiovku pak nechala fanoušky čekat dlouhých osm let. Honey z roku 2018 ukazuje její méně přímočarou tvář. Kvality té desky jsem sice po počátečních rozpacích nakonec docenil, ale mám-li být upřímný, nevracím se k ní. Náročnější kompozice a experimenty si zaslouží respekt, nedokážou mě ale chytnout za srdce tak jako jasně uchopitelné a všem srozumitelné písničky.

With Every Heartbeat si rád poslechnu i dnes. A není to jen ze zmiňované nostalgie. Naopak, čím jsem starší, tím geniálnější mi skladba o tlukotu srdce přijde. 

Josef Martínek, foto: Official Charts

Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.

Nejnovější články na blogu

 

Také rok 2024 nabídl na tuzemské scéně řadu vydařených hudebních děl, z nichž některá by se mohla stát trvalkami. Výběr těch do článku zařazených odpovídá především mému převážně popovému záběru se zaměřením na výrazné ženské hlasy a sdělné české texty. Jako bonus pak přidávám jeden zahraniční tip v podobě strhujícího duetu.

Od Lenny už jsem mezi svoje srdcovky na tomto blogu v roce 2021 zařadil jednu z jejích nejstarších vydaných písní You're My Everything. Už tehdy jsem v závěru článku naznačil, že obdobnou trvalkou by se mohla stát v té době ještě ne tak stará skladba Figure It Out. A nyní konečně přišel ten správný čas o ní napsat.

Narodit se v devadesátých letech v Česku mimo jiné znamenalo mít dětství ovlivněné mnoha specifickými fenomény doby. Patřil k nim na přelomu milénia obrovský boom latinskoamerických telenovel, který s sebou přinesl i minimálně dvě velké generační ikony: Natalii Oreiro a Thalíu. Obě vedle hlavních rolí v oblíbených seriálech také zpívaly a myslím,...