Také rok 2024 nabídl na tuzemské scéně řadu vydařených hudebních děl, z nichž některá by se mohla stát trvalkami. Výběr těch do článku zařazených odpovídá především mému převážně popovému záběru se zaměřením na výrazné ženské hlasy a sdělné české texty. Jako bonus pak přidávám jeden zahraniční tip v podobě strhujícího duetu.
Domácí hudba roku 2024, která chytla za srdce (a jeden zahraniční bonus)
Také rok 2024 nabídl na tuzemské scéně řadu vydařených hudebních děl, z nichž některá by se mohla stát trvalkami. Výběr těch do článku zařazených odpovídá především mému převážně popovému záběru se zaměřením na výrazné ženské hlasy a sdělné české texty. Jako bonus pak přidávám jeden zahraniční tip v podobě strhujícího duetu.
Album roku: Kateřina Marie Tichá - Plamen
Rok 2024 byl v českém popu rokem Kateřiny Marie Tiché. Zpěvačka slavila mimořádný úspěch se druhým sólovým albem Plamen (přečtěte si recenzi), které vyšlo v únoru a dostalo se mezi pět nejžádanějších v naší hitparádě, když narušilo jinak jasnou dominanci rapperů. Ještě nyní stále patří mezi padesát nejposlouchanějších. Jarní turné hlásilo jednu vyprodanou zastávku za druhou a pro velký zájem na něj písničkářka vyrazí v roce 2025 znovu. Titulní hit Plamen se stal nejhranější domácí písní v rádiích a aspiroval na ocenění v Českém slavíku.
Osobně však z desítky autorských skladeb v perfektní produkci Ondřeje Turtáka upřednostňuji ty niternější a křehčí, jako například Budu tu, kterou Tichá věnovala svému dědečkovi, romantickou Kdo ví, Znova použitou k filmu Zápisník alkoholičky nebo až filmově znějící V horách.
Singl roku: Elizabeth Kopecká - Plán B
Elizabeth Kopecká se do povědomí širší veřejnosti zapsala v roce 2021 jako stříbrná finalistka SuperStar, teprve uplynulý rok se však dá označit za její, co se sólové tvorby týče, průlomový. Může za to především singl Plán B, který tvořila ve spolupráci se zahraničními autory, český text pak dávala dohromady se Šárkou Krejčí. A trefila se do černého - emotivní "dívčí" zpověď o zlomeném srdci u posluchačů zarezonovala a našla si cestu i do českých rádií.
Na podzim pak interpretka vydala neméně zdařilý singl Baby Girl k filmu Poklad, který později doplnila i o českou verzi Kolikrát. Díky svému ambicióznímu, naši scénu přesahujícímu zvuku a nosnému obsahu v rodném jazyce má Elizabeth slušně našlápnuto k hvězdným výšinám.
Nejpřirozenější přechod k češtině: Thom Artway - Trhám mraky
Hudebníků, kteří se rozhodli v textech přesedlat od angličtiny k mateřštině, bychom v posledních letech napočítali dost, málokdo to ale zvládl tak dobře jako Thom Artway. Ten svůj "přerod" neuspěchal, začínal před několika lety domácími covery, poté postupně vydával singly a teprve letos přišel se svým prvním česky zpívaným albem Trhám mraky. Na něm už si na frázování a celkovou práci s jazykem slyšitelně přivykl a díky tomu nepůsobí písně nijak křečovitě ani urputně. Autorsky či produkčně se zapojili například Štěpán Urban nebo Beata Hlavenková.
Na podzim se Artway připomněl dalším vydařeným singlem - poetickým Je pozdě v noci, který zaujal civilností a svou vlídnou zimní, až vánoční atmosférou.
Nejneobyčejnější album: Jana Kirschner - Obyčajnosti
Názvem Obyčajnosti březnová deska Jany Kirschner mate - její obsah totiž obyčejný rozhodně není. Zpěvačka nahrávala během covidové pandemie doma v Londýně a se svým partnerem Eddiem Stevensem dala opět dohromady materiál, který dalece překračuje obvyklé mantinely popových nahrávek.
Jde o album náročnější na poslech, s hodinovou stopáží, nikoliv však nepřístupné. Skvěle vyzní také naživo, což Kirschner dokázala na jaře koncerty v pražském Lucerna Music Baru, kde se za doprovodu prvotřídních muzikantů postarala o výjimečný zážitek.
Hlas roku: Tereza Mašková
Česká scéně nikdy neměla nouzi o výtečné ženské vokály, poslední dvě dekády ale svým směřováním tolik nepřály hudbě, v níž by pěvecké kvality vynikly. To se začíná měnit, protože Tereza Mašková v uplynulých letech zabodovala hned několika zásadními hity, z nichž Náš příběh s Markem Lamborou už se na YouTube pyšní sumou 21 milionů přehrání.
Také v roce 2024 se zpěvačce s charakteristickými růžovými vlasy dařilo. Vyprodala oba říjnové koncerty v pražské Lucerně a na rok 2026 oznámila vystoupení v O2 universu. Na jaře vydala singl Jíst, spát, meditovat, milovat a v prosinci vánoční píseň Tebe toužím si přát, kterou z letošních svátečně laděných novinek považuji za tu nejzdařilejší. Její hlas doprovázel také novou slovensko-českou pohádku Čarovné jablko, kterou u nás na Boží hod uvedla Česká televize - duet Láska stráži nás nazpívala ve slovenštině s jeho autorem Ondřejem Brzobohatým a také sólově s českým textem (Láska hlídá nás).
Nejsrdceryvnější balada: Eva Burešová - Walking Disaster
Eva Burešová dosud zářila hlavně v muzikálech, popřípadě v televizních seriálech, v posledních letech se ale snaží uspět také sólově. Po několika singlech, které jí složil Václav Noid Bárta, nahrávala své druhé řadové album Meraki s producentem a autorem skladeb Jiřím Burianem. V recenzi jsem ho příliš nepochválil, nicméně písnička Walking Disaster z něj coby závěrečná položka silně vyčnívá.
Velkolepá balada amerického střihu, v níž jsem Burešovou přirovnal k "české Christině Aguileře", jí umožňuje předvést naplno svůj silný hlas. Výsledek překypuje emocemi. Jde o polohu, která je zpěvačce slyšitelně velmi blízká. Singl nepochybně zazní i na jejím koncertě ve Foru Karlín 1. března 2025.
Nejpoetičtější rádiový singl: Vladimír Mišík - Tak dobře
Po oceňovaných počinech Jednou tě potkám a Noční obraz vstoupil Vladimír Mišík potřetí do téže řeky a také albovou novinku Vteřiny, měsíce a roky nahrával s producentem Petrem Ostrouchovem a jeho kapelou Blue Shadows. Jde vesměs o opakování již řečeného na předešlých deskách, proto jsem namísto celé studiovky vybral ústřední singl Tak dobře, který hraje na notu vřelé, poetické nostalgie. Text napsal Michael Žantovský a song, ač nejde cestou prvoplánové spotřebnosti, se dostal také do oficiálního žebříčku Top 100 nejhranějších singlů v našem éteru.
Nejhladivější melancholie: Lenka Nová - Podzimní
Petr Ostrouchov měl prsty také v novém singlu Lenky Nové, kterým zpěvačka zahájila etapu své chystané další sólové nahrávky. Po výjimečně dobře přijatých titulech Čtyřicítka a Dopisy tentokrát sáhla po básni Václava Hraběte, kterou právě Ostrouchov zhudebnil. O produkci se postaral Jan P. Muchow a Podzimní, paradoxně vydaná až těsně před Vánocemi, svou civilní melancholií zahřeje v chladných zimních dnech. Životní jubileum oslaví Nová příští rok na jaře koncerty Padedé v Plzni, Praze a Brně.
Nejvyzrálejší interpretace písně o lásce: Ilona Csáková - Afrodiziaka
Nenápadně vyšla v květnu skladba Afrodiziaka, kterou Ilona Csáková zvala na své podzimní Tornero tour po pětadvaceti letech. V autorské písni od členů No Name přináší zpěvačka zralý pohled na často zpracovávané téma lásky, její uhrančivé interpretaci dominuje životní zkušenost a prožitek. Jednoduchý a vkusný klip natočil Václav Noid Bárta. Příští rok oslaví Csáková těžko uvěřitelných čtyřicet let na scéně večerem v pražské Lucerně, a to symbolicky na své narozeniny, 1. října 2025.
Nejkomplexnější živák: Aneta Langerová - Zázračná písně krajina 20 LET Symfonická
Dvě dekády svého působení si v roce 2024 připomínala Aneta Langerová - a to doslova od jara do zimy. Rok svých hudebních dvacetin zahájila v březnu vydáním výběrovky Zázračná písně krajina 20 LET na 2CD, kterou doplnila titulní píseň, nahraná s gospelovým sborem. Z turné po divadlech se v létě přesunula pod širou oblohu a na podzim přichystala pět speciálních symfonických koncertů s Janáčkovou filharmonií Ostrava.
Záznam jednoho ze dvou vystoupení v Lucerně, kde vedle orchestru pod vedením Aleny Hron nechyběl ani Maranatha Gospel Choir, vyšel v prosinci ve formě 3LP. A jde o skvělý průlet zpěvaččinou celou dosavadní kariérou, v němž nechybějí zásadní písně ze žádného jejího tvůrčího období. Před koncem roku odvysílala zkrácenou verzi živáku Česká televize.
Zahraniční bonus: Lady Gaga a Bruno Mars - Die With A Smile
Světovou pop music letos hýbaly především neokoukané tváře, za nejlepší píseň však považuji duet dvou stálic: Lady Gaga a Bruna Marse. Jejich singl Die With A Smile vyšel v polovině srpna a velmi rychle se stihl propracovat mezi nejstreamovanější hity celého roku 2024. Skvělé hlasy, jejich jiskřivé souznění i strhující muzika přinesly výjimečný posluchačský zážitek. Bude z toho Grammy za Song roku? V osmičlenné nominaci písnička nechybí.
text: Josef Martínek
Líbil se vám článek a chtěli byste číst více takových?
Staňte se fanoušky Hudebních srdcovek na Facebooku.
Nejnovější články na blogu
Ačkoliv mám rád vánoční čas, za fanouška písní s adventní tematikou se nepovažuji. Letos jsem přesto na tento blog plánoval napsat o klasice Tři oříšky od Ivety Bartošové, která pro mě k tomuto období patří od dětských let. Nakonec ke mně ale tento rok - a vlastně i těch pár posledních - víc promlouvají Vánoce na míru od Ewy Farne. ...
Lenny - Figure It Out: přijít si na to sám
Od Lenny už jsem mezi svoje srdcovky na tomto blogu v roce 2021 zařadil jednu z jejích nejstarších vydaných písní You're My Everything. Už tehdy jsem v závěru článku naznačil, že obdobnou trvalkou by se mohla stát v té době ještě ne tak stará skladba Figure It Out. A nyní konečně přišel ten správný čas o ní napsat.
Narodit se v devadesátých letech v Česku mimo jiné znamenalo mít dětství ovlivněné mnoha specifickými fenomény doby. Patřil k nim na přelomu milénia obrovský boom latinskoamerických telenovel, který s sebou přinesl i minimálně dvě velké generační ikony: Natalii Oreiro a Thalíu. Obě vedle hlavních rolí v oblíbených seriálech také zpívaly a myslím,...